
Wiele młodych mam nie tylko w czasie ciąży, ale i podczas pierwszych tygodni życia Maluszka potrzebuje pomocy i kogoś, kto profesjonalnie odpowie na wszystkie jej pytania. Czy wiesz, jakie przysługuje Ci w ciąży i po porodzie wsparcie od położnej i to nawet 2 razy w tygodniu? Ilu wizyt domowych możesz oczekiwać i jak powinny one wyglądać?
Opieka położnej rodzinno-środowiskowej w czasie ciąży
Dowiadujesz się, że będziecie Rodzicami, ale jest to nie tylko coś nowego i niezwykłego dla Was, ale również dla Twojego ciała. Potrzebujesz wsparcia. Warto zainteresować się wizytami położnej, która przygotuje Cię do porodu – któż lepiej pozwoli Ci zrozumieć, jakie zmiany zachodzą w Twoim ciele? By nie biegać do lekarza z każdą drobnostką albo – co gorsza – radzić się portali internetowych, zapytaj położnej, która uspokoi Cię i wyjaśni, przez co przechodzi Twój organizm.
Ustawa o zawodach pielęgniarki i położnej z 2011 r. oraz rozporządzenie Ministra Zdrowia z 20.09.2012 r. zezwalają, by uprawniona położna mogła prowadzić Twoją ciążę. Ma ona prawo prowadzić ciążową dokumentację czy wypisywać skierowania na badania lub do lekarza, jeśli zaniepokoją ją Twoje wyniki.
Przysługuje Ci jedno spotkanie tygodniowo w okresie między 21. a 31. tygodniem ciąży, a po 32. tygodniu aż do rozwiązania – dwie wizyty w tygodniu, podczas których położna przygotuje Cię do porodu i połogu, odpowie na wszystkie Twoje pytania dotyczące tego trudnego czasu. Powie Ci, jak powinnaś się przygotować, co zabrać ze sobą do szpitala, spakuje z Tobą torbę czy pomoże skompletować wyprawkę, opowie, jakie są pierwsze symptomy zbliżającego się porodu, jak współpracować z położną prowadzącą poród.
Niezwykle ważne jest, byś czuła się przygotowana, była świadoma, czego możesz się spodziewać i jak współpracować podczas porodu. Ale najważniejsze jest, by to przygotowanie przez profesjonalistkę dało Ci poczucie bezpieczeństwa.
Ze wspomnianego już wyżej rozporządzenia Ministra Zdrowia z 20.09.2012 roku dowiesz się więcej na temat opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w ciąży, podczas porodu, w połogu oraz o opiece nad Noworodkiem: link.
Lista położnych rodzinno-środowiskowych: tutaj.
Lista położnych, które prowadzą spotkania edukacyjne po 21 tygodniu ciąży: tutaj.
A co po porodzie?
Gdy wychodzicie ze szpitala, masz wrażenie, że Twoje Maleństwo jest kruche i bardzo delikatne, wciąż jeszcze czujesz się niepewnie w roli Mamy. Wiadomo, że najchętniej po prostu zadałabyś Google dręczące Cię pytania, ale w tym przypadku warto jednak postawić na pewne źródło wiedzy i cennych rad. Właśnie dlatego, by udzielić Ci pomocy w tych pierwszych, wyjątkowych dniach, w ramach NFZ przysługują Ci domowe wizyty położnej rodzinnej – nie jest to oczywiście obowiązkowe, ale takie jest Twoje prawo, a jej obowiązek. Jeśli sobie tego zażyczysz, położna ma obowiązek w ciągu 6 tygodni po porodzie odwiedzić Ciebie i Maluszka co najmniej cztery razy. Wiedziałaś o tym?
Jak pewnie wiesz, od pewnego czasu nie obowiązuje rejonizacja, więc jeszcze w ciąży wybierz przychodnię, która ma podpisaną umowę z NFZ i zapisz się tam do położnej rodzinnej, a przy wypełnianiu odpowiedniego formularza poinformuj koniecznie, że jesteś zainteresowana wizytami położnej. Po porodzie pierwsza wizyta położnej powinna odbyć się nie później niż 48 godzin po opuszczeniu przez Was szpitala.
Wizyty patronażowe odbywają się w Twoim domu, oczywiście po wcześniejszym umówieniu terminu. Warto dobrze przygotować się do takich wizyt – zapisuj pytania, które chciałabyś zadać położnej, jest po to, by Ci pomóc. Przygotuj karty wypisu ze szpitala, książeczkę zdrowia dziecka oraz kartę ciąży. Często znajdują się tam informacje, które mogą być niezwykle istotne, jeśli chodzi o opiekę nad Wami w tych pierwszych dniach.
Zakres obowiązków położnej podczas wizyt patronażowych dokładnie określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 24 września 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej: tutaj.
Podczas takich wizyt położna powinna więc pokazać Ci między innymi, jak prawidłowo karmić Dziecko, jak kąpać Noworodka, położna zatroszczy się również o Ciebie: sprawdzi, jak goją się Twoje rany poporodowe, opowie, jak dbać o swoje ciało w połogu, jak powinna wyglądać Twoja dieta i pierwsza aktywność fizyczna, a także zdejmie Ci szwy, jeśli tego będziesz wymagała. Sprawdza, w jakiej jesteście oboje kondycji, ze szczególną uwagą oglądając Maluszka – jego pępek, ciemiączko, jamę ustną. Sprawdza, czy nie jest konieczna dodatkowa konsultacja lekarska, a także odpowie na dręczące Cię pytania – o kolkę, witaminy, ubieranie, kąpiele… Nie wahaj się poprosić o pomoc, masz do tego prawo.
Jaka powinna być dobra położna?
Przede wszystkim: sprawdzona. Zasięgnij języka, popytaj przyjaciółek, poczytaj opinie. Jest to bardzo ważne, ponieważ musisz jej ufać. Moją pierwszą położną rodzinno-środowiskową poznałam u mojego lekarza, przyjeżdżała do mnie kawał drogi, zdjęła mi szwy, pomagała w przystawianiu Maluszka, a nawet nosiła go, tuliła i lulała, aby dać mi choć chwilę wytchnienia. Rozpoznała u mojego Synka także niepokojące objawy, które wymagały wizyty u specjalisty, których sama nigdy bym nie zauważyła. Przy drugim Dziecku nie miałam tyle szczęścia i byłam po prostu niezadowolona ze swojej położnej środowiskowej – pamiętaj, przysługuje Ci prawo do bezpłatnej zmiany położnej do 3 razy w roku kalendarzowym. Za każdą kolejną zmianę będziesz musiała zapłacić 80 zł.
Nie utrudnia kontaktu ze sobą – podaje Ci numer telefonu oraz adres e-mail, byś mogła się z nią kontaktować i umawiać na kolejne spotkania.
Słucha Cię uprzejmie, uważnie i cierpliwie, odpowiada na wszystkie Twoje pytania, nawet te, które wydają się banalne.
Nie narzuca swojego zdania jako jedynego, niepodważalnego, bo nie jest przecież osobą nieomylną – proponuje rozwiązania i daje Ci wybór.
Dba o higienę – od razu po przyjściu do Waszego domu rozbiera się i dokładnie myje ręce.
Jest delikatna podczas badania zarówno Maluszka, jak i Ciebie.
Jeśli post Ci się spodobał, będzie mi ogromnie miło, jeśli go polubisz lub udostępnisz
Dołącz do mnie na Instagramie i Facebooku – codzienna dawka pozytywnych emocji gwarantowana, także na Instastory.
Artykuł Opieka położnej w czasie ciąży i po porodzie – jak wygląda? pochodzi z serwisu Agnieszka Kudela - Parentingowy blog lifestylowy.