
To czym przykryć śpiące Dziecko to chyba najczęstszy pytania, jakie otrzymuję od Młodych Rodziców… zaraz po tym w co je ubrać. Dziś rozporawię się z tym dylematem!
Osobiście przetestowaliśmy chyba wszystkie sposoby na przykrywanie Dziecka: rożek, kocyk, śpiworek, otulacz, kołdra. Który z nich jest najlepszy?
Wszystko zależy od wieku dziecka
Czyli produkty, które sprawdzały się u noworodka zupełnie nie sprawdzają się u rocznego Dziecka.
Noworodek
Dla Noworodka najlepiej, a właściwie idealnie sprawdził się rożek. Dlaczego? Bo zapewnia niemal wszystko to, co takiemu Maluszkowi od przykrycia jest potrzebne czyli jest i ciepło i ciasno.
Jaki rożek wybrać?
Przejdźcie zupełnie obojętnie obok usztywnianych rożków (kto to w ogóle wymyślił?) i skierujcie się to tych, które są uszyte z naturalnych materiałów. Maleńkie Dzieci w pierwszych tygodniach po porodzie mają problemy z termoregulacją i w początkowym okresie przyznaję, że korzystałam z rożka z polarowym wykończeniem, ale nie jestem ich fanką (polar to 100% plastik…). Dlatego oprócz tego jednego cieplusiego rożka starałam się wybierać bawełniane lub frociane.
Rożek zabraliśmy ze sobą już do szpitala. Był z nami każdego dnia, aż do czasu jak Mikuś zaczął się sam obracać z jednego boczku na drugi, czyli u nas była to okolica 5 miesiąca życia Dziecka.
Dlaczego kołderka czy kocyk dla noworodka to nienajlepszy pomysł?
Dziecko ma odruch podnoszenia rączek do góry i zwyczajnie może sobie taką kołdrę zarzucić na głowę, co jest dla niego niebezpieczne. Sprawdziliśmy. Nasze zarzucało.
A otulacz?
Mieliśmy 3 różne otulacze: Woombie, Aden + Anais oraz muślinową pieluszkę. Na pewno nie każde dziecko lubi być aż tak ciasno otulone, ale Mikołajk miał okres, że bardzo lubił.
Niemowlę, które zaczyna się obracać na boki
To bardzo ważny moment, w którym należy zrezygnować z rożka, gdyż Dziecko kręcąc się w nim może mieć problemy z oddychaniem, gdy część, która powinna być pod główką trafi na twarz.
Rożek zastąpiliśmy więc śpiworkiem. Wiem, że nie wszystkie Dzieci akceptują śpiworki, ale u nas nie było z tym problemu. Większy problem miałam w obsłudze śpiworka, aby na przykład zmienić w nocy pieluszkę, nosić Maluszka czy odbijać, nie wspomnę o ulewaniu.
Roczniak, który zaczyna stawać
Oczywiście każde dziecko staje w innym wieku, więc słowo „roczniak” to takie uproszczenie. Wstawanie w śpiworku może nastręczać Dziecku problemów, śpiworek nie powinien hamować jego rozwoju fizycznego więc u nas był to moment, w którym zrezygnowaliśmy ze śpiworka na rzecz kołderki. Odruch zarzucania kołderki już u Mikołajka nie występuję, z resztą Miki zwykle i tak śpi na kołdrze zamiast pod kołdrą… Od urodzenia mamy w łóżeczku także monitor oddechu, więc pozwala nam czuć się spokojniej.
A co z ochraniaczami?
Do czasu, aż nasze dziecko nie zacznie obracać się na boki ochraniacze na szczebelki są nam zupełnie niepotrzebne. Ale gdy już zacznie mogą być niezbędne – tak jak u nas. Najlepiej naokoło całego łóżeczka (wiele dzieci uwielbia spać niczym wskazówki zegarka, w każdym kierunku). Bardzo ważne, aby ochraniacz miał dużo mocnych troczków, aby był mocno przymocowany do łóżeczka, aby dziecko nie mogło się w niego zaplątać.
A poduszka? Gdzie jest poduszka?
Wiecie jaki jest odpowiedni wiek, aby dziecko zaczęło spać na poduszce? Taki, gdy samo pójdzie po poduszkę i ją sobie przyniesie. Serio! Mniejszemu dziecku do szczęścia poduszka nie jest potrzebna, a nawet może zaszkodzić. Żadna milusia, puszysta, wysoka czy niska… I sama tego nie wymyśliłam.
Możecie natomiast pomyśleć o poduszce typu klin, której my używamy do dzisiaj, ale najlepiej byłoby podnieść dno łóżeczka/łóżeczko z jednej strony do góry o kilka stopni, aby Dziecko leżało na idealnie płaskiej powierzchni.
Jakie konkretne produkty warto wybrać?
W kolejnym poście z serii #wyprawka przygotuję dla Was zestawienie produktów, z których korzystaliśmy z komentarzami, które polecamy, które odradzamy, oraz jakie chcielibyśmy kupić teraz.
No to co… dobranoc, bo jakaś śpiąca się zrobiłam
PS. Mamuśki, napiszcie jakie są Wasze oczekiwania i doświadczenia!
PPS. Każde dziecko jest inne, moje porady mają charakter przyjacielskiej pogawędki. Przed podjęciem ostatecznej decyzji najlepiej skonsultować się z lekarzem. Lub farmaceutą Albo najlepiej z Teściową. One wszystko wiedzą najlepiej
PPPS. Pozdrawiamy nasze Teściowe!
Artykuł Rożek, kocyk, śpiworek, otulacz, a może kołdra i poduszka? WYPRAWKA #3 pochodzi z serwisu SPOD KOCYKA - Blog lifestylowy i parentingowy czyli rodzina, dziecko i dom.